Upływ czasu nie tylko zmienia nas wewnętrznie, ale (ku ubolewaniu niektórych) również zewnętrznie. Nie wszystkie te zmiany są oczywiście korzystne. To najbardziej znienawidzonych należą zmiany w skórze, zwłaszcza twarzy.

Pojawiające się znienacka wiotkość, drobne zmarszczki, opadające kąciki ust, „kurze łapki”, oraz ogólna utrata jędrności, blasku oraz witalności – potrafią niejedną piękną przecież kobietę wpędzić w kompleksy. Tym bardziej, że tworzenie się zmarszczek nie zawsze można zahamować właściwą pielęgnacją. Kremy, maski i sera to niestety nie wszystko.
Zmarszczki powstają w wyniku działania hormonów, trybu życia, mimiki, nadmiernego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznej. Nie sposób ciągle się kontrolować…
Na szczęście można załagodzić zmarszczki, zarówno za pomocą metod bardziej, jak i mniej inwazyjnych – które nie tylko należą do tańszych, ale też przynoszą doskonałe (choć krótkotrwałe) efekty.

Botox jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek mimicznych. Zabieg trwa od 15 do 30 minut i polega na wstrzyknięciu małej dawki preparatu, w wybrane miejsca na twarzy. Liczy się precyzja. Zwykle podczas zabiegu nie stosuje się znieczulenia.
Za pomocą iniekcji botulinowych można zredukować zmarszczki o aż 80 procent, a efekt jest zauważalny już po 2 dniach, natomiast ostatecznie – po tygodniu. Minusem jest to, że to tymczasowy stan – należy pamiętać, że kuracja musi być powtarzana. Efekt utrzymuje się bowiem do 5 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu należy zastosować pewne środki ostrożności – czyli ograniczyć ruchy mięśni twarzy.

Botox nie jest przeznaczony dla każdego. Nie powinny go stosować osoby z zaburzeniami układu nerwowego czy sercowego, chore na Alzheimera, a także kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, oraz zażywający leki na serce. Zawsze przy konsultacji z lekarzem należy wymienić przyjmowane farmaceutyki – dla bezpieczeństwa. Choć bowiem botox nie jest metodą inwazyjną, mogą wystąpić pewne powikłania. Należą do nich: efekt zwiotczenia mięśni (utrzymujący się do 4 tygodni po zabiegu), mrowienie w miejscu zastrzyku czy małe krwiaki. Działania te przemijają po pewnym czasie.
Usuwanie zmarszczek poprzez zastrzyku z botoxu jest metodą o zróżnicowanych kosztach – mieszczą się one w przedziale od 200 do 1200 złotych, w zależności od obszaru, w którym występują zmarszczki.