
Jak każdy zabieg kosmetyczny, makijaż permanentny ma zarówno wady jak i zalety. Czy warto go stosować? To zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest również sytuacja ekonomiczna klientki – zabieg ten bowiem do tanich nie należy.
Przeciwnicy tego typu makijażu zauważają, iż makijaż ten utrzymuje się na skórze od 2 – 5 lat. W tym czasie może się nam jednak znudzić…Cóż – w takim wypadku zawsze możliwe są korekty, zmiany kolorów. Oczywiście – trzeba za wszystko dodatkowo (i nierzadko słono) płacić, jednakże modyfikacje makijażu są wykonalne.
Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że na co dzień oszczędzamy czas (i pieniądze wydawane do tej pory na kosmetyki kolorowe). Nie bez znaczenia jest również fakt, iż stosowane współcześnie podczas zabiegu barwniki nie zawierają toksycznych substancji czy alergenów. Dodatkowo – są wykonywane w warunkach sterylnych. Do powikłań praktycznie nie dochodzi, a metoda ta (jak mówią zwłaszcza jej popularyzatorzy) nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Czy rzeczywiście jest tak różowo? Makijaż permanentny stanowi jednak pewną ingerencję w strukturę skóry. Ponad to – nie jest prawdą, iż zabieg jest wykonywany raz i później można się róż cieszyć efektami. Procedura składa się zazwyczaj z trzech zabiegów. Podczas pierwszego – następuje konsultacja, wykonanie próbnego makijażu, dobranie barwników do kolorytu skóry. Następnie podawane jest znieczulenie oraz zabieg mikropigmentacji. Drugi zabieg odbywa się po dwóch tygodniach – polega na wprowadzeniu korekt, zarówno kształtu jak i rozłożenia pigmentacji. Kolejna, trzecia wizyka ma na celu ostateczne skorygowanie efektów. Potrzeba więc co najmniej 5 tygodni, by można było mówić o zakończonym procesie wykonywania makijażu permanentnego.
Jeżeli chodzi o efekty, to niewątpliwie zaletą makijażu permanentnego jest możliwość dokonania drobnych poprawek w swoim wyglądzie – za pomocą odpowiednio wykonanego malunku można bowiem powiększyć (lub pomniejszyć) usta, skorygować kształt oczu, opadające powieki, zagęścić brwi… Przy tym wszystkim na każdym kroku podkreślany jest fakt, że nie ma mowy o groteskowym wyniku starań kosmetyczki – makijaż ten wygląda zupełnie naturalnie. Przed jego wykonaniem należy sobie jednak zadać pytanie, czy ta metoda naprawdę jest dla nas dobrym rozwiązaniem? Czy czasami (mimo pośpiechu) nie są dla nas przyjemnością codzienne rytuały kosmetyczno – makijażowe? Bo jeżeli tak, to po co to zmieniać.