Lipoliza laserowa to jedna z metod umożliwiających redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie. Stanowi alternatywę dla klasycznej liposukcji, jako metoda mniej inwazyjna. Należy jednak podkreślić, iż lipoliza nie jest przeznaczona dla osób ze znaczną nadwagą – metoda ta nie służy odchudzaniu, lecz modelowaniu sylwetki.

Na czym polega lipoliza? Na likwidacji znacznej ilości tkanki tłuszczowej dzięki działaniu promieniowania laserowego na te komórki. Laser jest wprowadzany przez niewielkie nacięcie do tkanki tłuszczowej. Promieniowanie rozbija błony komórek tłuszczowych, które są następnie przez kilka dni wydalane przez organizm, przy okazji zwyczajnych procesów metabolicznych. Lipoliza doskonale modeluje sylwetkę, ale nie tylko. Pomaga również odzyskać ciału jędrność – laser ma bowiem właściwości obkurczające włókna kolagenowe. Zabieg jest małoinwazyjny i bezpieczny, nie wymaga znieczulenia czy hospitalizacji, zaś rekonwalescencja ogranicza się do 2, 3 dni po lipolizie.

Oczywiście jak zwykle przy „cudownych” metodach bywa, tak i tutaj można wyszczególnić pewne minusy. Na efekty zabiegu trzeba bowiem czekać od 3 do 6 miesięcy, zaś na zwiększone napięcie i regenerację włókien kolagenowych – nawet 8 miesięcy. Jednak przewaga tej metody nad tradycyjną liposukcją jest bezdyskusyjna. Podczas gdy liposukcja może powodować: zwiększoną utratę krwi, wybroczyny, perforacje, zwiotczenie skóry, a także wymaga długiej rekonwalescencji, to te skutki uboczne w przypadku lipolizy laserowej zostały zlikwidowane lub ograniczone do minimum.

Zalety lipolizy laserowej mają zdecydowaną przewagę nad wadami. Bo choć efekty nie są natychmiastowe, to: sylwetka jest ładnie wymodelowana, skutki zabiegu są trwałe – usunięte komórki tłuszczowe nie odnawiają się bowiem, zredukowany zostaje cellulit a skóra jest jędrniejsza, gładsza i bardziej sprężysta. Ryzyko powikłań jest z kolei bardzo niewielkie.

Oczywiście – aby tych skutków ubocznych uniknąć należy zachowywać pewne środki ostrożności. Po zabiegu trzeba nosić ubranie uciskowe, ponad to – odbyć kurację antybiotykową minimalizująca ryzyko infekcji, a także powstrzymywać się przez okres 2 tygodni od większego wysiłku.

Wskazaniem do zabiegu jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej m.in. na pośladkach, plecach, ramionach, brzuchu, udach czy podbródku. Szczególnie zabieg zalecany jest osobom: o dobrym stanie zdrowia, niepalącym, z prawidłową masą ciała, prowadzącym aktywny tryb życia. Nie jest to więc zabieg dla osób z dużą nadwagą, problemami zdrowotnymi – jak cukrzyca, choroby skóry, wątroby, nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby serca. Za to nie ma ograniczeń wiekowych.

Zabieg trwa około 1 – 2 godzin. Można go wykonać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, a jego koszt waha się od 1200 – 10000 złotych, w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi oraz kliniki.